Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/conversantcomm.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/conversantcomm.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/conversantcomm.pl/includes/menu.inc).

Jak zostać pracownikiem PSP i jakiego rodzaju to przynosi zyski?

Jest parę zawodów, w których chcą działać w przyszłości dzieci. Takim zajęciem zazwyczaj jest strażak, do którego zadań należy nie jedynie gaszenie pożarów, lecz również pomoc przy wystąpieniu klęsk żywiołowych albo chociażby przy niektórych zdarzeniach na drodze.


straż pożarna
Author: MAURO CATEB
Source: http://www.flickr.com


Są dwa sposoby, w jakie można zostać pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej. Pierwszym z nich jest służba przygotowująca. Kandydat musi spełnić kilka istotnych wymagań. Nie mógłby być osobą skazaną za jakiekolwiek przewinienie, musi również być obywatelem rzeczypospolitej Polskiej, posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz korzystać w pełni z uprawnień publicznych. Do pracy w tego typu służbie jak straż pożarna wymagane jest także posiadanie odpowiednich zdolności tak fizycznych, jak i psychicznych. Jeżeli w takiej jednostce organizacyjnej dostępne są niezajęte etaty, prowadzony jest nabór kolejnych strażaków. Polega on na ocenieniu rekrutów na bazie przedłożonych dokumentów.

Poczekaj chwilę! Zaintrygował Cię post? Masz chęć na dalsze dodatkowe informacje (http://magicplay.pl/)? To miłe. Kliknij w ten link i przeloguj się do strony z newsami na wybrany temat.

Naturalnie niezbędna jest również rozmowa kwalifikacyjna czy test sprawnościowy. Poza tym komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę poziom wykształcenia rekrutów. Jeżeli mają oni pomocnicze uprawnienia np. ratownik, to będzie to miało pozytywny wpływ na ostateczną ocenę.


Innym sposobem, w jaki można by zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej to służba kandydacka, którą pełni się w jednej ze szkół PSP. Powinna ona jednak uczyć kandydatów w systemie dziennym. Ukończenie tego typu szkoły oferuje prawo korzystania z tytułu inżyniera lub magistra pożarnictwa. Istnieje również tytuł technika pożarnictwa.
Niezależnie od tego, jest to służba mundurowa związana z wielkim niebezpieczeństwami, zatem pracownikom straży pożarnej przysługuje prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Poza tym sama świadomość przynoszenia pomocy oraz autorytet związany z wykonywaniem takiego zawodu również nie są bez wartości.

Dla zalogowanych