Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/conversantcomm.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/conversantcomm.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/conversantcomm.pl/includes/menu.inc).

Wyjątkowy urlop? Zobacz, jak zgodnie z przepisami skorzystasz z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zwykle budzi naprawdę wielkie kontrowersje nie tylko wśród pracowników, lecz również wśród pracodawców. Zwykle nie wiemy dobrze, jak brać tego typu wolne na żądanie, zatem na wszelki wypadek w większości przypadków z tego nie korzystamy.
Sprawdź, jak robić to zgodnie z przepisami - rozwiejemy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!


Jak dużo dni nam przysługuje?


Urlop na żądanie trwa cztery dni w trakcie roku kalendarzowego.

Czy rozpatrywany post nie jest zajmujący? Jeśli tak sądzisz, kliknij tutaj - zalecam ten tekst, ponieważ przeczytasz tam przykuwające wzrok artykuły.

Co ważne, prawo do tego urlopu ma jedynie pracownik, który już nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, natomiast wolne na żądanie mieści się w ramach urlopu normalnego. Oznacza to, że nie mamy dodatkowych czterech dni wolnego w trakcie roku, jednak korzystamy z urlopów na żądanie w ramach przysługujących nam dni wolnych.


Jak zgłosić taki urlop?


Jeżeli chcesz wziąć urlop na żądanie, z pewnością powinieneś to zgłosić pracodawcy. Tego rodzaju dni wolne nie są jednakże obejmowane w planie urlopów na dany rok - ich istotą przecież jest to, że zwykle potrzebujemy ich w nieoczekiwanych sytuacjach. Jeżeli zgłosisz pracodawcy chęć wzięcia wolnego na żądanie nawet w tym samym dniu, bez wątpliwości nic złego nie może się stać.


efekty


Czy przełożony może Ci odmówić zgody na wolne?


W większości wypadków sądzi się, że przełożony nie może odmówić Ci prawa do wzięcia urlopu na żądanie.
W większości przypadków jest to oczywiście prawda - chyba że chciałbyś wziąć urlop całkowicie bezpodstawnie - na przykład jeżeli już od dłuższego czasu wiesz, że nie będzie Cię tego dnia w pracy lub od dawna masz już coś zaplanowane na ten dzień, a Twój pracodawca się o tym dowie, wówczas zdecydowanie może wyciągnąć jakieś konsekwencje.

Ten niezwykle użyteczny wpis opisuje analogiczną problematykę, co artykuł, który teraz widzisz. Jeżeli Cię on zainteresował, kliknij tu.

Wtedy powinieneś raczej tradycyjnie zgłosić wcześniej urlop tego dnia.

Dla zalogowanych